FRISSÍTVE - Románia helyzetéről vitáztak az EP-ben, Viorica Dăncilă is szót kapott (percről percre)
Románia jogállamiságának helyzetéről tartottak vitát szerda délelőtt az Európai Parlamentben. A plénumban szót kapott Viorica Dăncilă miniszterelnök is. Az előzményekről itt olvashat. Cikkünk folyamatosan frissült.
Viorica Dăncilă kapott szót. Kijelentette: tiszteli a jelenlévőket, és ugyanezt a tiszteletet kéri Románia számára is. A román miniszterelnök azt mondta, tisztességes igazságszolgáltatási rendszerre van szükség, mégpedig az állampolgárokért.
Sok minden szerepelhet a Romániáról szóló bizottsági jelentésekben, és ez rendben is van – jelentette ki. "De én még nem olvastam semmit arról, hogy lábbal tipornánk az emberi jogokat, és a titkos megállapodásokról sem írtak, amelyeknek köszönhetően a a hírszerzés milliókat hallgatott le a korrupcióellenes küzdelemre hivatkozva" - fogalmazott.
A kormányfő feltette a kérdést: ki írta ezeket a jelentéseket, ki volt olyan hanyag, hogy kihagyta ezeket a részleteket, miért tartották vissza ezeket az EU-s képviselőktől? Dăncilă hangsúlyozta: vissza kell adni az igazságszolgáltatás függetlenségét, a kormány pedig jóhiszeműen jár el, és figyelembe veszi a Velencei Bizottság ajánlásait. A tüntetőkkel szembeni erőszakról azt mondta: a demonstráció résztvevői is erőszakosak voltak, épületeket akartak elfoglalni, és nemrég több nyugat-európai országban is történtek hasonlók, mégsem indítottak eljárást velük szemben.
Elkezdődött a vita, alig néhány perces késéssel. Egyelőre alig vannak a teremben.
Bogner-Strauß Juliane osztrák politikus szólal fel elsőként. Azt mondta, nagy figyelemnek kell kísérnie a jogállami normák helyzetét Romániában. A bukaresti hatóságok és az Európai Bizottság (EB) közötti eszmecsere folytatódik - tette hozzá a politikus.
Frans Timmermans, az EB első alelnöke úgy fogalmazott: meg kellett vizsgálniuk, hogy a bukaresti intézkedések milyen hatással járnak majd, ezt követően indítottak el beszédet a romániai hatóságokkal. Más országok esetében is így járnak el, emelte ki. Emlékeztetett: a a román parlament nem válaszolt az ajánlásokra, amelyeket az EU-s intézmények megfogalmaztak Románia számára.
Timmermans úgy fogalmazott, aggodalommal figyelik, hogy mi történik az országban, és visszalépést tapasztaltak. Ez szerinte gyengíti a román állam helyzetét az EU-ban. Ha nem történik változás, lépéseket kell tenni, hiszen meg kell tenni mindent azért, hogy a tagállamok betartsák az EU-s jogszabályokat. Romániának vissza kell térnie az eredeti reformokhoz - figyelmeztetett.
- Kelemen Hunor az EP-vitáról: arroganciára vall a szankciókkal való fenyegetőzés
Belföld - Sógor Csaba: Románia ma képtelen a saját törvényeit betartani
Külföld - Timmermans bírósággal fenyegette a román kormányt, Dragnea replikázott
Külföld - Kelemen Hunor az MKP kongresszusán: nem torpanhatunk meg
Külföld - Winkler Gyula: teljes Kelet-Európával szemben kettős mérce van az Európai Parlamentben
Külföld - Az ALDE elnöke szerint Románia nem korruptabb más országoknál
Belföld
- 34234 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34236 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34236 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34237 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34239 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34239 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni